Hogyan zajlik az ablakcsere egy panellakásban?
A kérdés jogos. Sokan tartanak attól, hogy mi is fog történni a csere alatt. Kell-e majd festeni, vagy tapétázni? Olyasmiket is hallani, hogy egyeseknél ablakcsere után 2 hónappal kilátni az erkélyajtó mellett, mert akkora lyuk tátong az ablak és a fal között.
Mikor javításokkal is foglalkoztunk jártam olyan lakásban is, ahol csak három helyen raktak PUR habot a párkány alá, majd szépen elfedték egy takaróléccel, a tulaj meg csodálkozott, hogy télen ugyanúgy húz a hideg az ablaknál, mint régebben. A másik ilyen tipikus eset volt, hogy erkélyajtó cserénél egy 3-5 centis rés tátongott az új ajtó küszöbje és a parketta vége között.
Hogy téged ne érjenek meglepetések, szerintem a legjobb, ha megkérdezed az ablakost, akivel csináltatod a cserét, hogy mégis, hogyan zajlik a csere. Lehet, hogy hülyén fog rád nézni, de ennyit megér az, hogy tudjál hivatkozni az elhangzottakra, ha valami mégis balul ütne ki. Amit őszintén remélek, hogy nem fog.
Elvileg ebben a sorrendben és ezt a választ kell kapnod:
- Elsőnek természetesen az ablakoknak és a szerelőknek kell megérkezniük. Sok esetben először csak a szerelők jönnek meg és az ablakot egy másik teherautó hozza. Ettől nem kell megijedni, ha így van, ez egy bevett eljárás sok cég esetében.
- Az ablakok és ajtók lepakolása és felhordása után jön a bontás. Leszedik a régi ablakok szárnyait, amit a megbeszélt helyre félreraknak a munka befejezéséig. A következő lépésben kibontják a régi tokot a falból. Ez úgy zajlik, hogy átvágják a tokot egy spéci géppel és pajszerral kifeszítik a helyéről. Ez a leggyorsabb és leghatékonyabb módszer a régi ablaktok eltávolítására. Nem mellesleg ez a legnagyobb kosszal járó munkafolyamat is. Ezután ki kell takarítani az ablak nyílást és készen is állnak a beépítésre.
- A beépítésnél először becsavarozzák az ablaktokot a falba, lehetőleg minimum 12 cm-s csavarokkal, majd a fal és a tok közötti részt kifújják PUR habbal. Ekkor még csak a keret van a nyílásban, az ablakszárnyakat csak a PUR hab megszáradása és a felesleges hab levágása után rakják fel. Ekkor felkerül a külső és a belső párkány, illetve legutoljára a külső és a belső takaróléceket ragasztják fel, ami elfedi az új ablak és a fal közötti rést, ahova a PUR hab került. (A párkány teljes szélességében ki kell fújniuk PUR habbal, nem csak pár "pöttyöt" kell elhelyezni.)
- Ha van redőny, reluxa, vagy szúnyogháló azokat ekkor szerelik fel utoljára, mikor már minden más elkészült. Nagyon fontos, ha erkélyajtó csere történik: Sok esetben a régi fa erkélyajtó és az új műanyag, vagy fa erkélyajtó átmérője, szaknyelven mélysége nem egyezik! Ezért a küszöbnél az ajtó és a parketta, vagy járólap között lesz egy pár centis rés. Ennek a feltöltését, eltüntetését mindenképpen tisztáznotok kell az ablakossal. Ez is az utolsó munkafolyamatok között van, ha megcsinálják. Nem mindenki csinálja meg.
- Végül, de nem utolsó sorban a szerelőknek össze kell szedniük az időközben keletkezet szemetet, ezeket mind fel kell pakolniuk a kocsijukra ( a régi ablakokat is). El sem hinnéd milyen fontos ezt is tisztázni! Sajnos vannak akik ezt nem tekintik maguktól értetődőnek és képesek a szemét egy részét, vagy nagy részét a ház szemeteseibe beletuszkolni. Mivel minden építési törmelék veszélyes hulladéknak minősül, ezért akár meg is büntethetik a társasházat. Erre is fordíts elegendő figyelmet. Nem azt mondom, hogy árgus szemekkel lesd a melósok minden mozdulatát, csak tisztázd ezt a kérdést is.
Szerencsére a panellakásokban végzett ablakcsere esetén nem keletkezik törmelék, sitt, mivel a beton falakon nincs vastag vakolat, mint egy tégla épületben, ami le tudna esni. Az is leegyszerűsíti a folyamatot, hogy egy-két eset kivételével, melyek csak egy bizonyos típusú erkélynél fordulnak elő, sem gipszkartonozásra, sem festésre nincs szükség az ablakot körülvevő falakon. Jó hír az is, hogy egy panellakásban általában maximum 1 munkanap alatt végeznek a ablakcserével.
A kivétel:
Néhány típusú erkélyajtónál, illetve erélyfalnál szükség van az erkélyfal két szélén gipszkartonozásra. Ha kb. 240*300 cm-es erkélyfalad van, akkor jó esélyel készülj fel erre is.
Gyorsan összefoglalva így zajlik az ablakcsere egy panellakásban.

Műanyag ablak takarólécezés előtt
További infókat a blogot böngészve találhatsz.
Remélem ma is tudtam segíteni neked.
Minden ami ablakcsere, ablakcsereinfo.blog.hu.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.